Personální a mzdové poradenství
Novela zákoníku práce
Novela zákoníku práce přináší nové povinnosti zaměstnavatele především v těchto oblastech:
- 1.) informační povinnost o obsahu pracovního poměru/pracovního vztahu DPP/DPČ
- 2.) rozvrhování směn u dohod konaných mimo pracovní poměr
- 3.) využívání institutu práce na dálku
Při uzavírání pracovních poměrů či pracovních vztahů založených dohodami konanými mimo pracovní poměr musí nově zaměstnavatelé zakotvit do pracovněprávní dokumentace údaje, které doposud nemusely mít písemnou podobu. Novelou nedochází pouze ke změnám v podobě pracovních smluv/dohod, ale také vnitřních směrnic vydávaných zaměstnavatelem.
V případě Vašeho zájmu zrevidujeme Vaši aktuální pracovněprávní dokumentaci a připravíme Vám aktualizované vzory tak, aby odpovídaly aktuální legislativě.
Jednou z nejvíce diskutovaných oblastí novely ZP je povinnost rozvrhu pracovní doby u DPP/DPČ. Novela zavádí 3denní lhůtu, v rámci které je zaměstnavatel povinen písemně zaměstnanci naplánovat jeho směnu. I když lze se zaměstnancem sjednat zkrácení této lhůty, dochází tak ke zvýšení administrativní zátěže zaměstnavatelů.
Povinnost písemného rozvrhu se však nemusí nutně týkat všech tzv. dohodářů. Na základě analýzy Vám pomůžeme systém nastavit tak, aby se administrativa snížila na minimum.
Do zákoníku práce byl nově ukotven institut práce na dálku – formální náležitosti dokumentace i kompenzace nákladů spojených s prací na dálku. Nová úprava nemusí přinést pouze další administrativní zátěž pro Vaše personální oddělení. Systém lze nastavit i tak, aby zvýšil motivaci zaměstnanců a snížil finanční náklady Vaší společnosti.
Zajistíme Vám potřebnou dokumentaci a provedeme Vás celým systémem až po zavedení do mzdového SW.
Konsolidační balíček – omezení benefitů
Dle současné podoby konsolidačního balíčku dojde od roku 2024 k omezení nefinančních benefitů na polovinu průměrné měsíční mzdy v ČR. Ročně tak bude moci zaměstnavatel přispět zaměstnancům na benefity přibližně 20.000 Kč, tj. cca 1.700 Kč/měs. Z průzkumů vyplývá, že v současné době poskytují zaměstnavatelé do cafeterií zaměstnancům vícenásobné částky. Vzhledem k nákladům, které zavedení limitu přinese, se dá očekávat, že zaměstnavatelé přestanou částky nad stanovenou hranici poskytovat a dojde tak ke snížení příjmů zaměstnanců.Pokud je toto případ i Vaší společnosti, máme pro Vás řešení. Finanční plnění v režimu benefitů Vám připravíme na míru bez nutnosti správy cafeterie. Peníze jsou posílány přímo na účet zaměstnance a podléhají stejným legislativním pravidlům jako například stravenkový paušál.
Ostatní pracovněprávní dokumentace
Během personálních a mzdových auditů, které u klientů realizujeme, narážíme na často se opakující chyby v oblastech:
- - zakotvení směrnice GDPR
- - formální ukotvení dohodnuté mzdy/odměny zaměstnance
- - nastavení systému whistleblowingu
- - oznamování exekucí zaměstnanců
- - a další
Úpravy i drobných nepřesností v tomto nastavení mohou zaměstnavateli ušetřit čas i peníze při řešení případných sporů se zaměstnanci či výtek ze strany kontrolních orgánů. Naši specialisté provedou analýzu Vašeho současného systému. V případě potřeby Vám připravíme kompletní novou dokumentaci dle výsledků analýzy či poskytneme vzory jednotlivých dokumentů.
Kontaktní formulář
© Copyright 2014 Cost Control s.r.o.